شهید محراب آیت الله دستغیب

شهید محراب آیت الله دستغیب

شهید محراب آیت الله دستغیب

image description

آیت الله سید محمد هاشم دستغیب

آیت الله سید محمد هاشم دستغیب

حجه السلام سید محمد ابرا هیم دستغیب

حجه السلام سید محمد ابرا هیم دستغیب

حجه السلام سید محمد ابرا هیم دستغیب

آخرین مطالب سایت

article thumbnail

سرچشمه‌های اخلاق انسانی پژوهشگران اجتماعی با دلایل موجه یکسان به عوامل اجتماعی - فرهنگی اشاره می کنند که در ج [ ... ]

article thumbnail

سخن هفته راهى که دنیاى اسلام را بیدار کرد         راهی که شما پاسداران و فداکاران عزیز، در راه پیروزی انقلاب  [ ... ]

article thumbnail

جستاری در علل پیمان شکنی کوفیان       آنان که کوفه را می‌شناسند می‌دانند که سابقه پیمان شکنی‌اش بیش از سابق [ ... ]

article thumbnail

  کمک و یاور همسر باشید مصداق بارز و الگوی کامل صدیقین، حضرت امیر مؤمنان (علیه السلام)و همسر بزرگوارشان زهرا [ ... ]

خانه

از میدان دادن به جوان‌ها در عرصه‌های مدیریتی نباید هراس داشته باشیم

از میدان دادن به جوان‌ها در عرصه‌های مدیریتی نباید هراس داشته باشیم

امام‌جمعه شیراز با اشاره به تغییر رویکردها در برخی افراد پس از انقلاب گفت: خطراتی در این راستا انقلابی ها را تهدید می کند که باید مراقب آن بود.

به گزارش “روابط عمومی و امور بین الملل نهاد نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز، مدیرکل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و جمعی از اعضا به مناسبت سالروز تاسیس این شورا با آیت الله دژکام دیدار کردند.

شرح بیانات آیت الله دژکام در این دیدار به شرح زیر می‌باشد:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

در ابتدا تشکر می کنم از حضور دوستان بالاخص جناب آقای حجت الاسلام رضایی که به حمدالله خیلی جدی و قوی در عرصه فعالیت های روحانیت و انقلاب اسلامی همه جا حاضر هستند .
مجموعه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به واسطه اینکه هماهنگ کننده یکسری از مراکز و نهادها باید باشد، ضرورت حضور این مجموعه واضح است و رهبر معظم انقلاب نیز در این راستا فرموده اند که این کار یک نهاد و یک ارگان نیست ولی نقش هماهنگ کنندگی با نقش اجرایی مقداری متفاوت است و ما باید در ایفای این نقش هماهنگ کنندگی چارچوب ها و خطوط کلی کار را مشخص کنیم.
همان طور که جناب رضایی فرمودند یکسری از مناسبت های خاص هست که خود شورا درگیر می شود.
این جهت به نظرم در گام دوم انقلاب اسلامی باید تبیین دقیق تری شود یعنی ما گاهی شورای هماهنگی را هم عرض یکسری از مراکز دیگر می دانیم در حالیکه نقش هماهنگ کننده در عرض دیگران نیست.اینکه حیثیت کار را ائمه جمعه در خیلی موارد بر عهده دارند به خاطر این است که نقش پدری و هماهنگ کنندگی را القا کنند برای اینکه جمع بسیاری از مراکز مجری و فعال کار آسانی نیست و ان‌شاالله در این جهت خدا به شما توفیق دهد.
البته یک مسئله که ما در راستای این مناسبت ها داریم این است که جهت گیری انقلاب اسلامی نیز در همین مناسبت ها است یعنی شما ضمن اینکه مراسم گرفته اید در واقع تبیین راهبرد انقلاب اسلامی کردید و ترویج کردید و اگر این جنبه تبیینی و ترویجی ضعیف است باید تقویت شود. باید خیلی به تبیین و ترویج راهبرد انقلاب اسلامی اهمیت دهید.
از خصوصیات انقلاب اسلامی این است که بعد از ۴۰ سال حس و حال مردم در روزهایی مثل ۲۲ بهمن یا روز قدس ربطی به جریان های سیاسی و دولت وقت ندارد و مردم انقلابی هستند و با انگیزه های ویژه انقلابی به صورت میلیونی به میدان می آیند و باید در آن حرکتی که انجام می شود این انگیزه ها و ارزش های انقلابی تقویت شود که این امر نیاز دارد که در طول سال به آن فکر کنیم.
جوانگرایی نیز کار مناسبی است برای اینکه بالاخره طبیعت این عالم است که انقلاب را همانند هر پدیده زنده دیگر برای تداوم پویایی و نشاطش باید به دست جوانان بدهیم.
آنها باید توجیه شده باشند و کار یاد گرفته باشند و پای کار بیایند و ادامه دهند.این قضیه کاری است که در فواصل این مناسبت ها در مورد آن باید فکر کرد و برنامه ریزی داشت و کار انجام داد.
اینکه طبق آمار درصد فعالان بیشتر شده است به معنی این است که ما کار را خوب انجام می دهیم و باید بیشتر تلاش کنیم.
ما در سال های اول انقلاب به واسطه اینکه فعال بودیم بیشتر احساس مسئولیت می کردیم، امروز اگر کسی پای کار بیاید اما مسئولیتی نداشته باشد پس از مدتی احساس میکند که نقش آفرین نیست.همان طور که اول انقلاب جوانان نقش آفرین بودند و بیشتر به عرصه های انقلاب جذب می شدند امروز هم باید نقش آفرینی را تعریف کنیم، نقش های جدید و مناسب.
امروز فضای مجازی را ببینید.باید به جوانان میدان دهیم تا آنها احساس کنند می توانند نقش ایفا کنند و خواهید دید که جوانان با انگیزه بیشتری حضور پیدا می کنند. از مسئولیت دادن به جوانان هراس نداشته باشیم تا به میدان بیایند و ان‌شاالله خدا کمک می دهد.
اینکه کسی در کاری تنها با هدف دنیای خود نه برای رضای خدا شرکت کند اشتباه است و این حالت را گاهی خود ما مسولان رواج داده ایم که طرف دنبال دنیا است و احساسش اینگونه است که کار معامله است و نتیجه می گیرد اما برای خدا و آخرت که ارزش دارند اهمیتی قائل نیست.یکی از آسیب هایی که امروز ما با آن مواجه هستیم این است.حالا چه باید کنیم؟شما باید کمک دهید.تغییر رویکرد که در قرآن نیز به آن اشاره شده است و خدای متعال در آیه ۵۹ سوره مبارکه مریم فرموده است ” فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاهَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ فَسَوْفَ یَلْقَوْنَ غَیًّا ” یعنی اهداف و مسیر را تغییر دادند و این خطری است که انقلابی ها در نسل های بعدی ممکن است به آن مبتلا شوند.
در شورای هماهنگی در کنار فعالیت های خود به عنوان یک آسیب شناسی باید به این مسائل هم فکر کنیم و به جهت گیری صحیح حرکت های انقلابی و اجتماعی کمک دهیم.


نکته دیگری که عرض میکنم بحث امور مساجد است که با شورای هماهنگی به نوعی تلفیق شده است و در این جهت هم امیدواریم بتوانیم موفق باشیم.در این مسیر موانعی پیش آمده است ولی ما برای ساماندهی به بحث مسجد محوری و شبکه مساجد از امروز به بعد به صورت یک برنامه زمان بندی شده وارد می شویم و ان‌شاالله یک چارچوب را مشخص میکنیم. از امروز باید برنامه ریزی کنیم تا پایان ماه شرعی شکلی به قضیه داده شود که به نتیجه مطلوب برسیم.
ما باید به گونه ای صحبت کنیم که مردم هم بفهمند اما وقتی مخاطب سخنان ما را درک نمی کند و متوجه نمی شود چگونه انتظار دارید با شما همکاری کنند؟خیلی صمیمانه دور هم کار کنیم تا بحث ساماندهی مساجد را به سرانجام برسانیم.کار دست خدا هست اما ما باید وظیفه خود را انجام دهیم تا کار به نتیجه برسد.امروز من وضعیت اجتماعی را در سطح شهر شیراز مناسب نمی دانم و علت اینکه مشکلات اجتماعی ما روز به روز زیادتر می شود و مردم کسی را پیدا نمیکنند تا مخاطب قرار دهند به خاطر این است که شبکه و ارتباطات مساجد ما بهم خورده است و به مسجد محوری توجه نمیشود.
بنده در زمینه و بنای اصلی نهاد اجتماعی اسلامی کار می کنم نه اینکه ندانیم چه کاره هستیم.این مشکلاتی است که در جامعه ما وجود دارد و به مرور انباشته شده است و باید سامانش دهیم و خیلی کار زمین مانده داریم و وقتی شکل گرفت این کارها منبعی برای سایر کارها می شود.شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با تکیه به مردم باید کارها را پیش ببرد نه تکیه به سایر نهادها و مراکز.
انشاالله خدا در این مسیر کمک می دهد و در سایه رهبری و ولایت مقام معظم رهبری کشتی انقلاب اسلامی را به ساحل مقصود می رساند.

والسّلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته