شهید محراب آیت الله دستغیب

شهید محراب آیت الله دستغیب

شهید محراب آیت الله دستغیب

image description

آیت الله سید محمد هاشم دستغیب

آیت الله سید محمد هاشم دستغیب

حجه السلام سید محمد ابرا هیم دستغیب

حجه السلام سید محمد ابرا هیم دستغیب

حجه السلام سید محمد ابرا هیم دستغیب

آخرین مطالب سایت

article thumbnail

سرچشمه‌های اخلاق انسانی پژوهشگران اجتماعی با دلایل موجه یکسان به عوامل اجتماعی - فرهنگی اشاره می کنند که در ج [ ... ]

article thumbnail

سخن هفته راهى که دنیاى اسلام را بیدار کرد         راهی که شما پاسداران و فداکاران عزیز، در راه پیروزی انقلاب  [ ... ]

article thumbnail

جستاری در علل پیمان شکنی کوفیان       آنان که کوفه را می‌شناسند می‌دانند که سابقه پیمان شکنی‌اش بیش از سابق [ ... ]

article thumbnail

  کمک و یاور همسر باشید مصداق بارز و الگوی کامل صدیقین، حضرت امیر مؤمنان (علیه السلام)و همسر بزرگوارشان زهرا [ ... ]

خانه

تاثیر رفتار موسس مذهب جعفری ، بر زندگی اجتماعی ما

واقعیت این است که اندیشه‌های ایشان قلمرو وسیعی دارد ولی یک محور مهم به ذهنم می‌رسد که شاید برای مخاطبان هم سودمند باشد. یکی از نکات مهم و مؤثر در فرهنگ هر جامعه، زبان آن جامعه است. زبان شاخص بسیار مهمی برای ارزیابی فرهنگ جوامع فعلی و پیشین بشرند. در فرهنگ پیشین ایران دوره‌ای بوده است که در هنگام ناراحتی شدید عباراتی چون «بی‌درد» و «بی‌نور» را به کار می‌برده‌اند از این شدیدتر هم بوده عباراتی مانند این‌که «خدا پدر و مادرت را بیامرزد این چه حرفی است که می‌زنی؟» این‌ها به‌اصطلاح فحش‌های جامعه مذهبی آن دوره بوده است حرف‌ها و کلمات رکیک مخصوص جهال و افراد فرومایه جامعه بوده است. ظاهراً ادبیات رایج بخشی از جامعه ما را عبارات رکیک تشکیل می‌دهد تا اندازه‌ای که این الفاظ رکیک به‌جای کلمات مهم و حیاتی زبان ما نشسته‌اند و دامنه آگاهی افراد جامعه را از واژگان فارسی به‌شدت کاهش داده‌اند.

جالب است بدانیم امام صادق (ع) دوستی داشتند که همیشه همراه ایشان بودند و حضرت نیز به ایشان علاقه‌مند بودند. هر جا حضرت می‌‏رفت، او نیز همراه ایشان بود. یک روز که وی به همراه خدمتکارش، حضرت را همراهی می‌کرد به خدمتکار خود توهین می‌کند. امام صادق می‌فرمایند چرا زبانت به فحش آلوده است؟ از آن روز به بعد حضرت رابطه خود را با آن فرد به‌کلی قطع و او را از خود دور کردند.
این زبان‌های آلوده به فحش، فرهنگ ما را شکل می‌دهد و نسبت ما را با امام زمان‌مان قطع می‌کند. البته نمی‌گویم جریان‌هایی هدفمند و با آگاهی به این مساله و برای قطع ارتباط شیعیان و مولایشان چنین طرحی درانداخته‌اند ولی به هر جهت نتیجه این بی‌فرهنگی، قطع ارتباط با امام زمان (ع) است، نکند که جامعه شیعه از این طریق ضربه بخورد.

منبع : پرسش و پاسخ با دکتر روح‌اله بهشتی‌پور، پژوهشگر و مدرس رشته علوم، قرآن و حدیث و عضو گروه تاریخ مرکز تدوین کتب درسی جامعه الزهرا  http://yon.ir/16IFK