شهید محراب آیت الله دستغیب

شهید محراب آیت الله دستغیب

شهید محراب آیت الله دستغیب

image description

آیت الله سید محمد هاشم دستغیب

آیت الله سید محمد هاشم دستغیب

حجه السلام سید محمد ابرا هیم دستغیب

حجه السلام سید محمد ابرا هیم دستغیب

حجه السلام سید محمد ابرا هیم دستغیب

آخرین مطالب سایت

article thumbnail

سرچشمه‌های اخلاق انسانی پژوهشگران اجتماعی با دلایل موجه یکسان به عوامل اجتماعی - فرهنگی اشاره می کنند که در ج [ ... ]

article thumbnail

سخن هفته راهى که دنیاى اسلام را بیدار کرد         راهی که شما پاسداران و فداکاران عزیز، در راه پیروزی انقلاب  [ ... ]

article thumbnail

جستاری در علل پیمان شکنی کوفیان       آنان که کوفه را می‌شناسند می‌دانند که سابقه پیمان شکنی‌اش بیش از سابق [ ... ]

article thumbnail

  کمک و یاور همسر باشید مصداق بارز و الگوی کامل صدیقین، حضرت امیر مؤمنان (علیه السلام)و همسر بزرگوارشان زهرا [ ... ]

خانه

مژده خداوند به مریم

مژده خداوند به مریم

خداوند درباره تولد عیسی علیه السلام به مریم علیهاالسّلام مژده داده بودند که در این باره قرآن می فرماید:
اذ قالت الملـئکة یـمریم ان الله یبشرک بکلمة منه اسمه المسیح عیسی ابن مریم...(به یاد آورید) هنگامی را که فرشتگان گفتند: «ای مریم! خداوند تو را به کلمه‌ای (وجود باعظمتی‌) از طرف خودش بشارت می‌دهد که نامش «مسیح، عیسی پسر مریم» است؛ در حالی که در این جهان و جهان دیگر، صاحب شخصیّت خواهد بود؛ و از مقرّبان (الهی) است. .نخست مى فرماید: به یاد آور هنگامى را که فرشتگان گفتند: اى مریم ! خداوند تو را به کلمهاى (وجود با عظمتى ) از سوى خودش بشارت مى دهد که نامش مسیح عیسى (علیه السلام ) پسر مریم است (و اذ قالت الملائکة یا مریم ان الله یبشرک بکلمة منه اسمه المسیح عیسى ابن مریم در حالى که هم در این جهان و هم در جهان دیگر، آبرومند و با شخصیت و از مقربان (درگاه خدا) خواهد بود (وجیها فى الدنیا و الاخرة و من المقربین ). 

تعجب مریم از بشارت

تعجب مریم علیهاالسّلام از بشارت خداوند به فرزنددار شدن وی از این بابت بوده که وی ازدواج نکرده بودند و در این باره قرآن می فرماید:
اذ قالت الملـئکة یـمریم ان الله یبشرک بکلمة منه اسمه المسیح عیسی ابن مریم... • قالت رب انی یکون لی ولد ولم یمسسنی بشر...(به یاد آورید) هنگامی را که فرشتگان گفتند: «ای مریم! خداوند تو را به کلمه‌ای (وجود باعظمتی‌) از طرف خودش بشارت می‌دهد که نامش «مسیح، عیسی پسر مریم» است؛ در حالی که در این جهان و جهان دیگر، صاحب شخصیّت خواهد بود؛ و از مقرّبان (الهی) است •(مریم) گفت: «پروردگارا! چگونه ممکن است فرزندی برای من باشد، در حالی که انسانی با من تماس نگرفته است؟!» فرمود: «خداوند، این‌گونه هر چه را بخواهد می‌آفریند! هنگامی که چیزی را مقرّر دارد (و فرمان هستی آن را صادر کند)، فقط به آن می‌گوید: «موجود باش!» آن نیز فوراً موجود می‌شود. .  .باز در این آیه داستان مریم (علیهاالسلام ) ادامه مى یابد، او هنگامى که بشارت تولد عیسى (علیه السلام ) را شنید، چنین گفت : پروردگارا! چگونه فرزندى براى من خواهد بود، در حالى که هیچ انسانى با من تماس ‌ نگرفته و هرگز همسری نداشته ام (قالت رب انى یکون لى ولد و لم یمسسنى بشر).میدانیم این جهان ، جهان اسباب است ، و خداوند آفرینش را چنان قرار داده که هر موجودى به دنبال یک سلسله عوامل و اسباب پا به دائره وجود مى گذارد، مثلا براى تولد یک فرزند ، آمیزش جنسى و ازدواج و ترکیب اسپرم و اوول لازم است ، بنابراین جاى تعجب نیست که مریم با شنیدن این بشارت که بزودى صاحب فرزندى خواهد شد در شگفتى فرو رود.ولى خداوند به این شگفتى پایان داد و فرمود: این گونه خدا هر چه را بخواهد مى آفریند (قال کذلک الله یخلق ما یشاء). 

 

منبع : http://wikifeqh.ir